Triduum Sacrum – plan

Grodziszcze – 18.30, adoracja w tzw. Ciemnicy do 22.00

Wielki Piątek

Grodziszcze – 8.30 – początek adoracji i tzw. Ciemnia Jutrznia

Grodziszcze - 15.00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia – początek nowenny przed świętem

Boleścin – 17.00 – Liturgia Adoracji Krzyża – czuwanie przy Bożym Grobie do 19.00.

Grodziszcze - 18.30  - Liturgia Adoracji Krzyża  - czuwanie przy Bożym Grobie do 22.00

Wielka Sobota

Grodziszcze - 8.30 – początek adoracji przy Bożym Grobie i tzw. Ciemnia Jutrznia

Święcenie pokarmów:   W czasie święcenia pokarmów w kościele może przebywać w/w liczba osób. Pozostałe osoby mogą wg własnego uznania pozostać na placu kościelnym w bezpiecznej odległości.

Grodziszcze – 09.00 i 12.00

Krzyżowa – 10.30

Boleścin – 11.00

Krzczonów – 11.30

Grodziszcze - 15.00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia

Wigilia Paschalna

Grodziszcze – 20.00 – Msza Wigilii Paschalnej (przychodzimy ze świecami)

Niedziela Zmartwychwstania

Boleścin – 6.oo – Msza Święta Rezurekcyjna

Krzczonów – 10.45

Grodziszcze – 12.00

Krzyżowa – 13.00

Poniedziałek Wielkanocny

Grodziszcze – 8.00

Boleścin – 9.30

Krzczonów 10.45

Grodziszcze – 12.00

Krzyżowa – 13.00

Nasza Chrzcielnica dawniej:                        Chrzcielnica po renowacji:

resize IMG 1997                                             resize IMG 4228

resize IMG 2001                                            resize IMG 2526

resize IMG 1998                                             resize IMG 2523

15 rocznica śmierci św. Jana Pawła II

15 rocznica

15 lat po śmierci św. Jana Pawła II, w szczególnie trudnym dla naszego kraju i całego świata czasie warto wrócić na nauczania papieża Polaka. Warto przypomnieć sobie Jego słowa „Nie lękajcie się” i wyjątkowy dla nas czas pontyfikatu Jana Pawła II, który dodawał nam siły w ciężkich chwilach.

15 lat temu cały świat zapłakał. Do domu Ojca odszedł ukochany papież Jan Paweł II. Karol Wojtyła miał 85 lat.

Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia o godzinie 21.37 w 27. roku swego pontyfikatu, jako jeden z najdłużej zasiadających na tronie Piotrowym biskupów Rzymu. To był jeden z najważniejszych pontyfikatów w dziejach Kościoła; pontyfikat wielu przełomów, otwarcia wobec innych religii i wyznań, odważnych gestów i ponad stu zagranicznych pielgrzymek. Polski papież zmarł w wigilię święta Miłosierdzia Bożego, które sam ustanowił w 2000 roku, kanonizując siostrę Faustynę Kowalską. Kard. Stanisław Dziwisz poprosił, by, by 2 kwietnia, o 21.37 zjednoczyć się we wspólnej modlitwie za wstawiennictwem św. Jana Pawła II i prosić o ustanie epidemii. Osobisty sekretarz papieża Polaka zachęca, by odmówić wtedy Akt zawierzenia Bożemu Miłosierdziu.

Św. Jan Paweł przypominał nam o wielkiej roli naszej Ojczyzny, mówił o wadze sumienia, które należy nieustannie kształtować oraz konieczności stawiania sobie coraz wyższych wymagań.

1. Pierwszą pielgrzymkę do Polski Jan Paweł II odbył już w czerwcu 1979, a ostatnią w sierpniu 2002 roku. ”Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi. Tej Ziemi!” - to jedne z najsłynniejszych i najbardziej przez nas pamiętanych słów św. Jana Pawła II. Słowa te dodały nam sił i wiary w to, że zmiany są możliwe, a Polska będzie mogła zostać w końcu wolnym krajem.

Niech Zstapi Duch Twoj

Wyświetl film YouTube ”Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi. Tej Ziemi!”

2. Jan Paweł II nauczył nas, że każdy ma do spełnienia w życiu jakąś misję. Pokazał swoim życiem, co to znaczy żyć dla prawdy, być wierny sobie i bronić wartości, nawet jeśli po drodze musimy przezwyciężyć wiele trudności. Słowa „Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte” są wciąż aktualne i dotyczą nie tylko młodych.

nie mozna zdezerterowac

Wyświetl film YouTube ”Nie można zdezerterować”

3. Kolejne bardzo ważne słowa wypowiedziane zostały przez św. Jana Pawła II w Masłowie k. Kielc, podczas pielgrzymki do kraju w 1991 r. Ojciec Święty upominał się wtedy o sprawiedliwą Polskę, która trwa przy wartościach, które ukształtowały nasz kraj. Mówił wtedy: „To jest moja matka, ta Ojczyzna! To są moi bracia i siostry! I zrozumcie, wy wszyscy, którzy lekkomyślnie podchodzicie do tych spraw, zrozumcie, że te sprawy nie mogą mnie nie obchodzić, nie mogą mnie nie boleć!„. To słowa przejmująco brzmią do dziś i nadal są dla nas wezwaniem do miłości Ojczyzny.

to jest moja matka ta ojczyzna

4. W Krakowie 10.06.1979 r. Jan Paweł II pytał czy o to, czy Bogu można powiedzieć NIE? Uczył, że życie w jedności z Chrystusem, który przez swoją śmierć przywrócił nam życie, powinno wierzącym dawać siłę, która pozwala zmieniać na lepsze siebie, rodzinę i w konsekwencji kraj i świat. Wyjaśniał na czym polega prawdziwa wolność i mówił o tysiącletniej chrześcijańskiej tradycji naszej ojczyzny.

Czy Bogu mozna powiedziec nie

5. Nasz wielki rodak Papież Jan Paweł II całym swoim życiem i umieraniem opowiadał się i świadczył, że życie człowieka jest święte. 4 czerwca 1997 roku Jan Paweł II odwiedził Kalisz i tam w czasie Mszy Św. w sanktuarium św. Józefa padły często cytowane słowa. „Z tego miejsca jeszcze raz powtarzam: naród, który zabija własne dzieci, staje się narodem bez przyszłości. Wierzcie mi nie było mi łatwo tego powiedzieć z myślą o moim narodzie”. Razem z Janem Pawłem II Mszę Św. koncelebrowali m.in. księża, byli więźniowie obozu koncentracyjnego w Dachau.

Jan Paweł II 1997 Kalisz Homilia cz 3

Na koniec coś wyjątkowego. Jan Paweł II i… śpiew - czyli „Barka” pod oknem papieskim.

spiew Barka

maseczka 2

Grafika udostępniona przez Opolską Kurię Biskupią

W trakcie jest konserwacja obrazu Piety XVIII z kościoła parafialnego w Grodziszczu